• Nagłówek

        • LASEK, JEZIORO ŁĄKI I POLA
          WŚRÓD PIĘKNEJ PRZYRODY JEST NASZA SZKOŁA
          WIEK XIX PAMIĘTA „STARUSZKA”
          LECZ DLA NAS JEST MŁODA I CIĄGLE NAS WZRUSZA
          WIELE POKOLEŃ CHŁONĘŁO TU WIEDZĘ
          DZIŚ KAŻDY Z RADOŚCIĄ JĄ CHĘTNIE ODWIEDZA
          NIECH PRZETRWA REFORMY, ZAWIEJE HISTORII
          WYŻOM I NIŻOM NIECHAJ SIĘ OSTOI
          .

                                                                                      Renata Radomska

           

          Dzieje szkolnictwa w Zwiniarzu w XX w.

          W 1928 roku w dwuklasowej szkole w Zwiniarzu uczyło dwóch nauczycieli katolickich, było  62 dzieci katolickich. Kierownikiem i na­uczycielem szkoły był Hieronim Schlegel, Paprocki i Władysław Wawrzyniak (w latach 1934-1937).
          Obecna szkoła  została zbudowana w roku 1887 po poprzedniej, która spłonęła w roku 1882
           

           

           

           

           

           

           

           

          Budynek szkolny, lata powojenne

           

          Szkoła Powszechna w Zwiniarzu 1 XII 1925 r. liczyła 2 izby lekcyjne o pow. 104 m2;  posiadała 2 budynki własne - 104 m2;2 mieszkania nauczycielskie - 4 izby + 1 kuchnia,, nauczyciele użytkowali 2 ha gruntów. Było nauczycieli, 59 godz. nauki tygodniowo; ogółem 83 uczniów, w tym do szkoły mieli odległości – 45 osób  do 1 km, 18 uczniów  do 2 km, 20 uczniów  do 3 km.Szkoła  Powszechna w Zwiniarzu 1930/31, była szkołą  2 - klasową, liczyła 3 oddziały, 2 etaty nauczycielskie, 60 godz. nauki tygodniowo, 62 m2 powierzchni, 1 sala lekcyjna, 2 nauczy­cieli, 71 uczniów.

          W latach 50-tych lekcje odbywały się w dwóch salach. W 1955 r. zrobiono salę na strychu od strony figury. Do klas V-VII uczęszczała młodzież ze Świniarca, Truszczyn i Białobłot.Nauka odbywała się w klasach łączonych (I+II; III+IV; V+VI; VII)-do1954 r. W latach 1953-1955 (w okresie jesienno-zimowym) prowadzo­no kursy dokształcające w zakresie szkoły podstawowej. Wycieczki dla uczniów ze Zwiniarza, Świniarca, Łążyna i  Rmienicy odbywały się nad jeziorem, gdzie organizowano m.in.  chody „nocy świętojańskiej". Życie codzienne w szkole możemy poznać m.in. na podstawie  zachowanych kronik szkolnych.


          ​Na postawie  ksiązki: Korecki A. ,  Z dziejów Gminy Grodziczno,  Pelplin, 2003

           

           

           

          2007/2008 -  IX– w  szkole rozpoczęły działalność Ekozespoły. Pod kierunkiem opiekunów: Barbary Gutowskiej, Elżbiety Dorawa i Barbary Klinickiej odbyło się w szkole wiele ciekawych  akcji ekologicznych, konkursów, działań na rzecz środowiska i zdrowia. I w ramach projektów organizowanych wspólnie z KGW udało się zapewnić aktywny wypoczynek uczniom całej szkoły.   Środki pozyskano z trzech źródeł: Z Fundacji Wspomagania Wsi w ramach projektu "Pożyteczne ferie”, z Urzędu Gminy - z projektu dla organizacji pozarządowych oraz z UG w ramach świetlicy profilaktycznej.  Odbyło się wiele ciekawych codziennych zajęć w ferie oraz dwa wyjazdy : na basen i do kina. V-  szkołę odwiedził poseł RP  Zbigniew Babalski, który opowiedział uczniom o pracy w sejmie oraz pomógł zorganizować grupie dzieci wycieczkę do Sejmu w Warszawie.

          Rok szkolny 2006/ 2007. 26 IX odbyła się w szkole wizytacja katechetyczna przeprowadzona przez J. E. ks. biskupa Szamockiego oraz dyr. katechetycznego ks. dr Mariana Wróblewskiego, którzy byli obecni na lekcjach religii prowadzonych przez panie: Irenę Krajewską  i Marzenę Trzcińską. 20 X odbyło sie uroczyste pożegnanie przewodniczącej Rady Rodziców pani Jadwigi Weinar, która pełniła tę funkcje w szkole przez 13 lat. 18 XII panie Elżbieta Dorawa i  BarabaraKlinicka zorganizowały  konkurs na "Najpiękniejszą kartkę świąteczną". 23 IV po raz pierwszy w szkole obchodziliśmy "Dzień ziemi". Uroczysty apel przygotował SU pod kierunkiem pań: Barbary Klinickiej i Elżbiety Dorawa. 19 VI odbyło się uroczyste otwarcie nowej  pracowni komputerowej, którą otrzymano  w ramach projektu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu społecznego: 10 nowoczesnych komputerów, rzutnik multimedialny, drukarkę laserową, skaner
           i laptop. 

          Rok szkolny 2005/ 2006 - Pani Marzena Trzcińska  zorganizowała po raz pierwszy w szkole "Halloween".  Na lekcjach języka angielskiego poprzebierani byli w straszne stroje i palili dyniowe latarenki. 9 XI z okazji Święta Niepodległości pan Mirosław Więckiewicz zorganizował biegi uliczne dla uczniów naszej szkoły.

          Rok szkolny 2004/ 2005 - 26 IX - odbyły się Dożynki Gminne w Świniarcu. Uczniowie szkoły przedstawili część artystyczną oraz przeprowadzono loterie fantową, z której dochód przeznaczono na rzecz szkoły. 20 X - zorganizowano pierwszy międzyszkolny konkurs poezji religijnej. Przeprowadzono go pod hasłem "W hołdzie największemu z Polaków Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II".
          Nad przebiegiem konkursu czuwały panie: Irena Krajewska i Marzena Trzcińska.

          Rok szkolny 2003/ 2004. Luty- w szkole odbywały się kursy komputerowe dla miejscowych rolników i bezrobotnych, które finansowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szkoła skorzystała na tym bardzo, ponieważ przejęła sprzęt, na którym prowadzono szkolenia - jest to 6 komputerów, drukarka i skaner.
          13 luty- uczniowie szkoły wzięli udział  w I  Konkursie wiedzy o Gminie, który przebiegał pod nazwą "Moja Gmina - moja miejscowość".

          Rok szkolny 2002/ 2003- 10 X- odbyło się uroczyste pożegnanie p. Marii Bielickiej, która odeszła na emeryturę, w szkole przepracowała 30 lat.
          listopad- rodzice, nauczyciele i pracownicy obsługi malowali  szkołę. Urząd Gminy nie zapewnił ekipy malarzy, otrzymano tylko farbę. Praca wykonywana była w czasie  weekendów, aby w ciągu  tygodnia mogły normalnie odbywać się zajęcia.
          31 III - po wielu latach pracy na rentę odeszła pani Irena Ruczyńska, która pełniła w naszej  funkcję woźnej. Nauczyciele, uczniowie i rodzice podziękowali pani Irenie za pracę i serce oddane szkole.14 IV - szkoła była organizatorem I Konkursu "Unia Europejska".  Organizacją zajęły się p. Gabriela Łużyńska i p. Beata Eggert.
          Czerwiec- dwukrotnie w ciągu jednego  tygodnia włamano się do szkoły. Skradziono: komputer, skaner, drukarkę, video, radiomagnetofon, aparat fotograficzny, mikrofon bezprzewodowy oraz materiały fotograficzne

          2001/2002 - 95 uczniów ze Zwiniarza, Świniarca, Łążyna i Białobłot.Listopad –nowa sala  komputerowa,  wyposażonaw 8 komputerów, połączonych w sieć z dostępem do Internetu. Pieniądze na zakup sprzętu pochodziły głównie ze środków, które szkoła zdobyła z festynów, loterii fantowych i licznie organizowanych imprez.
           Pieniądze przekazali również prywatni sponsorzy. Inicjatorami pozyskiwania funduszy od sponsorów byli opiekunowie SU - Irena Krajewska i Mirosław Więckiewicz.
          Gmina Grodziczno wyłożyła na ten cel 2 tyś. zł. Odbyło się uroczyste poświęcenie sali przez ks. kanonika Józefa Janiszewskiego oraz jej otwarcie przez Wójta Gminy Grodziczno Stanisława Wiraszkę.

          2000/2001 - 99 uczniów - w siedmiu oddziałach („O" -VI). 1 września – po raz pierwszy  przyszła do szkoły grupa dzieci z Łążyna ok. 20 osób. Październik - dzięki organizacji imprez środowiskowych oraz życzliwości sponsorów udało się kupić do szkoły nowy komputer z drukarką i skanerem. Czerwiec- uczniowie klas I-VI uczestniczyli  w wycieczce do Często­chowy.

           

          SZKOŁA PODSTAWOWA W ZWINIARZU

          Rok szkolny 1999 / 2000

          1 września – rozpoczynamy nowy rok szkolny z „ nową reformą oświaty” – wszystko jest nowe: nowe programy nauczania, nowe metody pracy, nowy system oceniania....

           Odeszły od nas dzieci z Truszczyn ( także w myśl reformy), byliśmy od wielu lat z nimi związani i oni z nami na pewno też.

          22 maja – odbyła się uroczystość w związku z przejściem na emeryturę naszej byłej pani dyrektor Zofii Rynkowskiej, która przepracowała w naszej szkole 31 lat.

          Pani Renata Radomska ułożyła wiersz dla naszej „ Jubilatki”:

          Mija czas nieubłaganie
          Więc nadeszło pożegnanie
          Dziś żegnamy panią   Zosię
          O oklaski bardzo proszę

          Chociaż taka szczupła, mała
          To o szkołę bardzo dbała
          Dziesięć latek dyrektorstwa
          To nie taka sprawa prosta

          Przyjacielem dzieci była
          Bardzo dobrze ich uczyła
          Gramatyki, ortografii
          Tak, by każdy to potrafił.

          Młodsze dzieci nauczała
          I nowości wprowadzała
          Chętnie dzieci przytulała
          W smutku zawsze pocieszała.


          Gdy czas zdawać egzaminy
          U ósmaków smutne miny
          Pani czasu nie szczędziła
          I po lekcjach ich uczyła.

          Co to opis? Co rozprawka?
          Co zaimek? Co przydawka
          Wbiła w głowy tak dokładnie
          Egzaminy poszły ładnie.

          Kiedy rosła nowa szkoła
          Pracowała w pocie czoła
          O dotacje zabiegała
          I sponsorów wciąż szukała.

          Wszyscy pracę doceniali
          Bardzo chętnie pomagali
          Więc rodzice, władze Gminy
          Swej pomocy nie szczędzili.

          Zasłużony odpoczynek
          Pani Zosia rozpoczyna
          Życzę zdrowia i radości
          Od nas i od wszystkich gości

          SZKOŁA PODSTAWOWA W ZWINIARZU

          Rok szkolny1998 / 1999

          21 XI Aleksander Radomski ( były uczeń ) podarował szkole komputer firmy „ Skan „.Pan  Radomski dołączył do niego także oprogramowanie z historii i chemii.

          28 X dzięki prężnie działającemu SU, datkom od sponsorów oraz kilku akcjom w szkole została zakupiona kserokopiarka „ Canon „. Kosztowała 4.100 zł.

          21 I szkoła wzbogaciła się w nowe meble do pokoju nauczycielskiego. Otrzymaliśmy je od sponsorów.

          19 – 20 VI cała szkoła brała udział w przygotowaniach (do tej uroczystości ) oraz w Mszy Św. Prymicyjnej byłego ucznia ks. mgr. Andrzeja Jakielskiego. Jego wychowawczyni – Renata Radomska napisała z tej okazji przepiękny wiersz, oto on:

          Na prymicję Andrzejka

          Dziś w naszym kościele cudowne święto.

          Wcześniej starannie wszystko sprzątnięto

          Wystrój starannie się prezentuje

          Niezwykłość zdarzenia w powietrzu się czuje.

          20 –tego czerwca niechaj się święci

           Na długo zostanie w naszej pamięci

                 Bo oto przed nami młodzian wspaniały.

             Co życie poświęcił dla bożej chwały.

           

          Księże Andrzeju, niech Ci jest miło,

          Że nasze serca dla Ciebie dziś biją.

          I wszyscy wierni tu zgromadzeni

          Z wielkim zachwytem są w Ciebie wpatrzeni.

                My widzieliśmy jak dnia pięknego

          Stałeś u boku Ojca Świętego

           Jako najlepszy byłeś wybrany

              I ze wzruszenia dłonie Ci drżały.

           

          Dzisiaj odprawiasz swoją prymicję,

          Parafianie składają Ci wiele życzeń.

          Rodzina dumna jest z syna i brata

          Szczęściem wypełniona rodzinna chata.

                  Bóg Cię powołał do służby swojej

          I wziął w opiekę życie twoje

                   Jesteś tak młody, prawie dziecinny

                          Uśmiech masz szczery, czysty, niewinny

          Żyj nam długo, żyj sto lat

          Niech Cię kocha cały świat

          Niech Ci niebo dopomoże

          Więc Andrzejku „ Szczęść Ci Boże „.

           

          21 czerwca – nowym dyrektorem szkoły w wyniku konkursu, który odbył się  w Urzędzie Gminnym w Grodzicznie została kol. mgr Justyna Wiecierzycka. Dotychczasowa dyrektor szkoły mgr Zofia Rynkowska przeszła na urlop zdrowotny, rezygnując tym samym z funkcji dyrektora.

          25 czerwca – po raz pierwszy w myśl nowej reformy edukacji pożegnaliśmy uczniów, którzy ukończyli kl. VI. Nowy rok szkolny rozpoczną oni jako uczniowie Gimnazjum w Grodzicznie

          Rok szkolny 1997 / 1998

          29 września przeniesiono do szkoły Bibliotekę Publiczną. Dotychczasowy księgozbiór (2730 książek ) wzbogacił się o 8423 woluminów. Pracą w bibliotece zajmuje się A. Machnij.

          SU z opiekunami J. Wiecierzycką i M. Więckiewiczem cały czas poszukuje  sponsorów, od których otrzymuje pomoc rzeczową i pieniężną. Dzięki ich otwartym sercom i  pomocnym dłoniom udało się zgromadzić 1455 zł na zakup kserokopiarki.

           

           

           

           

           

          Rok szkolny 1999 / 2000

          1 września – rozpoczynamy nowy rok szkolny z „ nową reformą oświaty” – wszystko jest nowe: nowe programy nauczania, nowe metody pracy, nowy system oceniania....

           Odeszły od nas dzieci z Truszczyn ( także w myśl reformy), byliśmy od wielu lat z nimi związani i oni z nami na pewno też.

          22 maja – odbyła się uroczystość w związku z przejściem na emeryturę naszej byłej pani dyrektor Zofii Rynkowskiej, która przepracowała w naszej szkole 31 lat.

          Pani Renata Radomska ułożyła wiersz dla naszej „ Jubilatki”:

          Mija czas nieubłaganie
          Więc nadeszło pożegnanie
          Dziś żegnamy panią   Zosię
          O oklaski bardzo proszę

          Chociaż taka szczupła, mała
          To o szkołę bardzo dbała
          Dziesięć latek dyrektorstwa
          To nie taka sprawa prosta

          Przyjacielem dzieci była
          Bardzo dobrze ich uczyła
          Gramatyki, ortografii
          Tak, by każdy to potrafił.

          Młodsze dzieci nauczała
          I nowości wprowadzała
          Chętnie dzieci przytulała
          W smutku zawsze pocieszała.


          Gdy czas zdawać egzaminy
          U ósmaków smutne miny
          Pani czasu nie szczędziła
          I po lekcjach ich uczyła.

          Co to opis? Co rozprawka?
          Co zaimek? Co przydawka
          Wbiła w głowy tak dokładnie
          Egzaminy poszły ładnie.

          Kiedy rosła nowa szkoła
          Pracowała w pocie czoła
          O dotacje zabiegała
          I sponsorów wciąż szukała.

          Wszyscy pracę doceniali
          Bardzo chętnie pomagali
          Więc rodzice, władze Gminy
          Swej pomocy nie szczędzili.

          Zasłużony odpoczynek
          Pani Zosia rozpoczyna
          Życzę zdrowia i radości
          Od nas i od wszystkich gości

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych